Aktualności

Przed nami dni zadumy - spędźmy je bezpiecznie

Data publikacji 31.10.2017

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to dla wielu z nas okazja, by odwiedzić groby bliskich w całym kraju. Opolscy policjanci jak co roku będą dbać o nasze bezpieczeństwo – zarówno tych podróżujących, jak i pozostających w domach. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach, które mogą uchronić przed przykrymi sytuacjami. Oto kilka z naszych podpowiedzi, by zbliżające się czas był dla nas spokojny.

Na cmentarzach pojawia się coraz więcej osób, które odwiedzają groby bliskich. Niestety w rejonie nekropoli również mogą pojawić się złodzieje. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo.  Wybierając się na cmentarz pamiętajmy, by zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Na te, które mamy przy sobie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać bez nadzoru torebek, portfeli czy telefonów. Uważajmy również na osoby w naszym otoczeniu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby stać się ofiarą złodziei. Niestety zajęte, zamyślone osoby, to dla złodziei idealny cel. Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej. Zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu.

Warto upewnić się, czy w zaparkowanych przy cmentarzach samochodach nie zostawiliśmy na widoku rzeczy wartościowych. Widoczny laptop czy torebka mogą stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, upewnijmy się, że został on zamknięty a szyby nie są uchylone.

Nie zapominajmy sami zadbać o własne bezpieczeństwo. Zapadający szybko zmierzch, opady deszczu i mgły znacznie ograniczają widoczność. Dlatego tak ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Osoba nie mająca odblasku widziana jest przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Pieszego, który ma odblaski, kierowca widzi z ponad 100 metrów.

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję. Policjanci, także ci nieumundurowani, będą dbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających nekropolie.

W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów, dziecko się zgubiło.

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania może być… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe czy wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Uważajmy również na kierowców, którzy wykonują niebezpieczne manewry na drodze (zajeżdżają drogę, zwalniają, trąbią, mrugają światłami, próbują nas zatrzymać) - to mogą być oszuści! Oferują do sprzedaży biżuterię twierdząc, że jest ze złota. Okazuje się jednak, że sa to zwyczajne podróbki. Jeśli widzimy osoby, które zachowują się w ten sposób lub powodują zagrożenie wykonując "dziwne" manewry - dzwońmy na policję na nr alarmowy 997. 

  • zdjęcie poglądowe
  • spotkanie z mediami
  • spotkanie z mediami
  • spotkanie z mediami
  • zdjęcie 1
  • zdjęcie 2
Powrót na górę strony