Aktualności

Egzekwujemy przepisy związane ze stanem epidemii - #zostańwdomu

Data publikacji 07.04.2020

Policyjne drony, quady czy łodzie motorowe - to część wyposażenia, które wykorzystują opolscy policjanci weryfikując przestrzeganie przepisów w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Większość mieszkańców Opolszczyzny odpowiedzialnie i ze zrozumieniem stosuje się do tych obostrzeń. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które za nic mają nowe przepisy. Tylko wczoraj, na terenie naszego regionu, za naruszenie art. 54 kw mandatami ukaranych zostało 98 osób, a wobec 21 skierowane zostały wnioski do sądu.

Od 1 kwietnia zostały wprowadzone nowe obostrzenia. Przepisy te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. To między innymi zakaz korzystania z parków, bulwarów czy promenad a także ograniczenia w przemieszczaniu się - można to robić tylko z ważnych życiowo powodów i po spełnieniu jasnych kryteriów (przeczytaj o przepisach obowiązujących w związku ze stanem epidemii). Dlatego też policjanci kontrolują czy przemieszczające się osoby stosują się do ograniczeń i zakazów.

Pamiętajmy, by skutecznie zwalczać skutki koronawirusa potrzebna jest wspólna mobilizacja. Przestrzeganie obowiązujących zasad powinno być przede wszystkim głosem zdrowego rozsądku! Dlatego nieustannie apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do wprowadzonych wytycznych.

Osoby, które łamią obowiązujące prawo, muszą liczyć się z konsekwencjami. Tylko wczoraj, na terenie naszego regionu, za ich nieprzestrzeganie, mandatami zostało ukaranych 98 osób. Natomiast wobec 21 skierowano wnioski do sądu.

Jedną z ukaranych osób jest 43-letni rowerzysta, który mając blisko 2 promile alkoholu jechał przez wyspę Bolko. Mężczyzna został ukarany na łączną kwotę 1000 złotych - za kierowanie rowerem będąc pod wpływem alkoholu oraz niestosowanie się do obowiązujących obostrzeń. Z kolei w Oleśnie osoba kontrolowana, opuściła miejsce kwarantanny tuż po wizycie policjantów. Mężczyzna był przekonany, że tego dnia policjanci już go nie odwiedzą. Mieszkaniec Olesna tłumaczył, że wyszedł tylko do sklepu. W obu przypadkach funkcjonariusze powiadomili też sanepid.

Policjantów można teraz spotkać przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych, w parkach, na placach zabaw, a także w miejscach, w których najczęściej mogą gromadzić się osoby. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy jest przestrzegany zakaz grupowania się, a także czy przemieszczanie osób jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami bytowymi, zdrowotnymi lub też zawodowymi.

Dzisiaj nasze działania także wspierają żołnierze i funkcjonariusze straży miejskiej. Patrole można będzie spotkać na terenie całego województwa #zostańwdomu.

PRZYPOMINAMY!

Wprowadzone obostrzenia są środkiem zapobiegawczym stosowanym dla dobra nas wszystkich. Tylko wspólna mobilizacja pozwoli skutecznie zwalczać  koronawirusa.

 • policjanci patrolują miasto
 • ujęcia z policyjnego drona
 • policjanci patrolują miasto
 • ujęcia z policyjnego drona
 • policjanci patrolują miasto
 • ujęcia z policyjnego drona
 • policjanci patrolują miasto
 • policjanci sprawdzają przestrzeganie przepisów
 • ujęcia z policyjnego drona
 • policjanci sprawdzają przestrzeganie przepisów
 • ujęcia z policyjnego drona
 • policjanci sprawdzają przestrzeganie przepisów

Film Egzekwujemy przepisy związane ze stanem epidemii

Powrót na górę strony