Aktualności

W walce z koronawirusem bądźmy zapobiegliwi i rozważni również na działkach

Data publikacji 03.04.2020

Od kilku dni obowiązują kolejne obostrzenia, zakazy i nakazy związane ze stanem epidemii. Walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od nas wszystkich dostosowania się do tych zaleceń. Dotyczy to również działkowców. Przebywanie na terenie ogródków działkowych przez ich właścicieli nie jest zabronione, jednak powinno być - jak każde wyjście z domu – ograniczone do niezbędnych potrzeb. Funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo patrolują również tereny ogródków działkowych pod kątem stosowania się do obowiązujących przepisów.

W rejestr miejsc, gdzie obowiązuje zakaz przebywania, nie są wpisane ogrody działkowe. Jednak pozostałe przepisy, związane z przemieszczaniem się - między innymi tylko "w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" - obowiązują także działkowców. Dlatego funkcjonariusze sprawdzają czy na terenie ogródków działkowych są również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze kontaktują się z prezesami ogrodów działkowych i informują o potrzebie rozpropagowania zaleceń dotyczących sposobu zachowania się działkowców w sytuacji walki z koronawirusem. Chodzi o to by w częściach wspólnych - alejkach czy placach - należących do ogrodów nie gromadzić się, by zachować odpowiednią odległość i nie zapraszać wzajemnie np. na grillownie.

Urządzanie spotkań towarzyskich i gromadzenie się większej ilości osób na terenie działki jest przede wszystkim nieodpowiedzialne. W ten sposób naraża się życie i zdrowie swoje oraz innych osób. Przepisy nie zabraniają działkowcom wykonywania niezbędnych potrzeb związanych z utrzymaniem działki. Jednak każdy powinien poważnie zastanowić się, które z tych czynności są naprawdę niezbędne.

Powrót na górę strony