Aktualności

Jesteś objęty kwarantanną - masz obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Data publikacji 23.03.2020

Każdego dnia opolscy policjanci sprawdzają czy osoby objęte izolacją stosują się do zaleceń i czy nie potrzebują pomocy. W ciągu ostatniej doby - na Opolszczyźnie nie stwierdziliśmy uchybień kwalifikujących się do ukarania. Natomiast wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Kolejny raz apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich!

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. W naszym województwie kwarantanną objętych zostało już ponad 1300 osób. W ciągu ostatniej doby wszyscy stosowali się do zaleceń sanepidu. Nie stwierdziliśmy uchybień kwalifikujących się do ukarania.

Natomiast wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 000 zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą też do domu czy mieszkań. Zawsze są to umundurowani policjanci, którzy telefonicznie, poprzez domofon lub z bezpiecznej odległości potwierdzają jej obecność. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są dzielnicowi, którzy znają dany teren i jego mieszkańców. Dodatkowo policjanci pytają czy osoby te nie potrzebują pomocy lub wsparcia. Jeśli tak - informują o tym odpowiednie instytucje.

W przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci postępują zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Policjanci codziennie otrzymują aktualną listę osób nią objętych.

Teraz aplikacja Kwarantanna domowa jest obowiązkowa. Jej głównym celem jest szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Od końca zeszłego tygodnia rozpoczęło się jej udostępnianie - aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna i nie narażać innych na ryzyko. W trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy!

Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!


 

Powrót na górę strony