Aktualności

Podsumowanie ferii zimowych na Opolszczyźnie

Data publikacji 25.02.2020

Zakończyły się już ferie zimowe w naszym województwie. Dla wielu osób był to czas odpoczynku, dla opolskich policjantów czas wzmożonej pracy. Spotykaliśmy się z dziećmi na obozach i półkoloniach, kontrolowaliśmy autobusy przewożące je na wypoczynek, patrolowaliśmy główne drogi Opolszczyzny oraz ulice miast i powiatów.

Zakończyły się już ferie zimowe w naszym województwie.. Dla opolskich policjantów był to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze sprawdzali w różnych miejscach, czy małoletni zachowywali się prawidłowo - czy ich życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Nadzorowane były również punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.

Mundurowi w tym czasie spotykali się również z uczestnikami zimowisk, kolonii i półkolonii. Takich spotkań przeprowadziliśmy blisko 300. Rozmawialiśmy o prawidłowym zachowaniu podczas zimowych zabaw, jak również przestrzegali przed zagrożeniami w sieci. Nie odnotowaliśmy żadnych groźnych zdarzeń z udziałem nieletnich.

Ferie to także czas intensywnej pracy policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przeprowadzili blisko 70 kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Cieszy fakt, że sprawdzenia te nie wykazały żadnych nieprawidłowości. W tym czasie na drogach naszego województwa doszło do 15 wypadków, w których zginęła 3 osoba, rannych zostało 18.

Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce w powiecie brzeskim w piątek 14 lutego. Tuż po 5 rano 62-letni kierowca dostawczego opla wjechał w barierę energochłonną. Jego 68-letni pasażer zginął na miejscu, sam kierowca odniósł poważne obrażenia. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca nie dostosował prędkości do warunków na drodze.

Policjanci przeprowadzili blisk 15 500 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby 107 kierowców zdecydowało się na jazdę na "podwójnym gazie". Dodatkowo mundurowi zatrzymali 19 praw jazdy za przekroczenie prędkości, oraz 5 za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali także ponad 300 dowodów rejestracyjnych, głównie za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu oraz brak aktualnych badań technicznych.

Zobacz również:

 

  • policjantka i policuś na spotkaniu z dziećmi
  • policjant stoi i rozmawia z dziećmi siedzącymi na ławce
  • policjantka kuca obok dziewczynki, ta trzyma lizaka w ręce
  • policjant rozmawia z dwójką dzieci
  • policjantka kuca na podłodze, obok siedzą dzieci
  • miejsce wypadku drogowego - na drodze stoją radiowozy i samochody
  • dzieci stoją wokół radiowozu policyjnego
  • policjant kuca przy kontrolowanym autobusie
  • policjant idzie wzdłuż autobusu
Powrót na górę strony