Aktualności

Kolejne samochody z cofniętym licznikiem

Data publikacji 24.01.2020

Od 1 stycznia podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzają także stan licznika pojazdu. Na terenie powiatu strzeleckiego funkcjonariusze zatrzymali kolejne dwa samochody z wątpliwym przebiegiem. W jednym z nich, stan licznika był mniejszy o 65 000 kilometrów. Przypominamy - ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Od nowego roku, podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika pojazdu. Kierowcy natomiast są zobowiązani do umożliwienia funkcjonariuszom wykonania tej czynności.

Mundurowi ze Strzelec Opolskich zatrzymali dwa pojazdy, których stan licznika nie zgadzał się z zapisem w systemach informatycznych. Pierwszy taki samochód skontrolowali 12 stycznia. Wtedy to funkcjonariusze z wydziału prewencji zatrzymali osobowe audi. Wówczas okazało się, że wartość stanu licznika nie zgadzała się z zapisem w systemach informatycznych o blisko 65 000 kilometrów.

Następnego dnia policjanci ruchu drogowego skontrolowali osobowe volvo. Okazało się, że w kwietniu 2019 roku volvo miało przejechane o blisko 3 tysięce kilometrów więcej, niż podczas tej kontroli. Teraz policjanci ustalają, jak doszło do tych rozbieżności i kto jest za nie odpowiedzialny.

Przypominamy, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu karnego jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i osoba która zleca wykonanie takiej usługi.

Informujemy, że każdy może sam sprawdzić stan licznika z ostatniego badania technicznego pojazdu, którego jest się właścicielem lub posiadaczem korzystając z usługi ,,Mój Pojazd":

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Jeżeli mamy zamiar kupić używany pojazd, można także sprawdzić informacje, które podaje jego właściciel korzystając z bezpłatnej usługi online - ,,Historia Pojazdu”:

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sptrawdz-historie-pojazdu

Powrót na górę strony