Policyjne działania dla bezpieczeństwa osób bezdomnych - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Policyjne działania dla bezpieczeństwa osób bezdomnych

Data publikacji 10.02.2020

W związku z okresem zimowym i znacznymi spadkami temperatur opolscy policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób bezdomnych. Informują o możliwości spędzenia zimy w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać ciepłą odzież i posiłek. Przede wszystkim jednak sprawdzają jak się te osoby czują i oferują swoją pomoc.

Okres zimowy to czas, kiedy szczególną uwagę musimy skierować na osoby bezdomne. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Już kilka godzin spędzonych na mrozie, może mieć swój tragiczny finał.

W trosce o bezdomnych policjanci regularnie sprawdzają opuszczone budynki, garaże i altanki działkowe. Każdą napotkaną bezdomną osobę informują o noclegowniach oraz o możliwości skorzystania z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponadto, w trakcie rozmowy wskazują miejsca, gdzie osoby bezdomne mogą dostać ciepłą odzież i posiłek.

Spotkaliśmy się z opolskimi mediami, aby porozmawiać o naszych działaniach. Chcemy uczulić widzów i słuchaczy na potrzeby osób bezdomnych i samotnych. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka leżącego na ulicy czy śpiącego na przystanku. Zawiadomienie służb i podjęta w porę interwencja, może bowiem uratować ludzkie życie.

Pamiętajmy o tym, że dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz, po spożyciu alkoholu, w czasie niskich temperatur. Nie przechodźmy obojętnie wobec osób, które znajdują się pod jego działaniem podczas mrozów. Te osoby wymagają szczególnie pomocy z uwagi, na to że organizm znacznie szybciej w takiej sytuacji traci ciepło.

Zwróćmy również uwagę na osoby starsze, samotne i schorowane. Jeśli nie możemy lub nie chcemy sami im pomóc, zgłośmy taką potrzebę właściwym instytucjom, min. Straży Miejskiej, Ośrodkom Pomocy Społecznej , czy też dzielnicowemu.

Apelujemy o to by nikt z nas nie pozostał obojętny na los drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy!

  • spotkanie z mediami dot. prowadzonych działań
  • spotkanie z mediami dot. prowadzonych działań
  • spotkanie z mediami dot. prowadzonych działań
  • dzielnicowi sprawdzają działki
  • dzielnicowi sprawdzają działki
  • dzielnicowi sprawdzają działki