Aktualności

Apel do miłośników jednośladów

Data publikacji 27.06.2018

Sezon motocyklowy w pełni. Sprzyjające warunki zachęcają miłośników jednośladów, by ruszyć w drogę. Pamiętajmy przy tym, że zmieniając środek transportu, przepisy pozostają bez zmian. Czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower – wszyscy korzystamy z tych samych dróg. Przypominamy, o zachowaniu zdrowego rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

Okres letni to czas na przejażdżki rowerowe oraz zwiększony ruch motocyklistów i pieszych. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których powinni się stosować.

Piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to też grupa najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. W uniknięciu zagrożeń może pomóc używanie elementów odblaskowych i świateł po zmroku. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa też zachowanie kierowców wobec tych użytkowników dróg.

Nyscy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:

1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru

2. W czasie jazdy używaj kasku, zakładaj odblaski (obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty nie jest kamizelka i kask. Są to dodatkowe elementy, które mogą przede wszystkim zapewnić niektórym poczucie większego bezpieczeństwa).

3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów,
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Słoneczna pogoda i dobre warunki na drodze to również czas, w którym policjanci tradycyjnie już zwracają uwagę kierowców na zwiększony ruch motocyklistów. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo. W większości przypadków motocykliści to ludzie odpowiedzialni i świadomi zagrożeń z jakimi mogą się spotkać na drodze. To ludzie z pasją, dla których jazda na motocyklu jest sposobem spędzania wolnego czasu. Niestety są też tacy, którzy wykorzystują ten środek transportu aby popisać się przed innymi i dostarczyć sobie wrażeń oraz adrenaliny poprzez dodanie gazu. Takie zachowanie na drodze może być zgubne i doprowadzić do tragedii.

Motocyklista po zderzeniu z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz hełmu i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, wciskanie się między inne pojazdy, wtedy moment utraty panowania nad motocyklem i zderzenie z innym uczestnikiem ruchu, kończy się najczęściej tragicznie.

Również kierowcy samochodów popełniając błędy i odpowiadają za zdarzenia z udziałem jednośladów. Do takich błędów należy zaliczyć m.in. nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się czy kierowca ma do tego prawo. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa jaki i oni.

Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Powrót na górę strony