Aby wielkanocne znaczyły radosne - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Aby wielkanocne znaczyły radosne

Data publikacji 30.03.2018

Nie ważne jak: tradycyjnie, czy nowocześnie – Święta Wielkanocne muszą być radosne. Aby tak się stało, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić to, co dla nas ważne. Dlatego dla opolskich policjantów Wielkanoc to czas wytężonej pracy. Przeczytajcie kilka naszych prostych sposobów na bezpieczne i spokojne święta.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu czuwać będą opolscy policjanci. Funkcjonariusze prewencji będą kontrolować m.in. centra handlowe, bazary i przystanki autobusowe. To właśnie w tych miejscach w okresie świątecznych przygotowań odnotowujemy najwięcej kradzieży. Na naszych drogach można również spotkać więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni  na głównych szklakach komunikacyjnych, a  także w innych miejscach  newralgicznych.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w radosnej atmosferze.  

 • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

 • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

 • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.

 • Nie przechowuj dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

 • Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.

 • Wybierając gotówkę z bankomatu zasłoń drugą ręką wpisywany kod PIN. Dodatkowo wybieraj takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujesz się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymaj tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdziel je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty

 • Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.

 • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują, a mieszkanie to dla nich łakomy kąsek!

 • Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

 • Poproś zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.

 • Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.  Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować  - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

 • Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

 • Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

 • Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

 • Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

 • Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Śmigus Dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „Śmigus Dyngus” (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Podczas Świąt nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. W sytuacji zagrożenia niezwłocznie kontaktuj się z najbliższym patrolem lub dzwoń pod nr 997, 112.