Dzień odlasków w naszym województwie - aktualności - Policja Opolska

aktualności

Dzień odlasków w naszym województwie

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” opolscy policjanci realizują kolejne działania profilaktyczne skierowane do tej właśnie grupy. Celem przedsięwzięcia pod nazwą „Dzień odblasków” jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. Pamiętajmy odblask może uratować twoje życie.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w okresie jesiennym i zimowym. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Dlatego w „Dniu odblasków” opolscy policjanci szczególnie zwracali uwagę na pieszych i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jak zawsze po to, aby było bezpieczniej i aby piesi byli lepiej widoczni. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów praw.

W ramach akcji ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Od 6 grudnia 2017 r. do 31 maja  2018 r. czekamy na zgłoszenia od przedszkoli z terenu naszego województwa, które będą chciały wziąć udział w konkursie. Projekty prac można przesyłać na adres:

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
Wydział Ruchu Drogowego
45-077 Opole, ul. Korfantego 2

31 sierpnia ogłoszona zostanie lista laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

regulamin konkursu

karta zgłoszeniowa

Zobacz także:

KPP Brzeg

KPP Głubczyce

KPP Prudnik

KPP Nysa

KPP Kędzierzyn-Koźle

KPP Olesno

  • Dzień odlasków w naszym województwie #1
  • Dzień odlasków w naszym województwie #2
  • Dzień odlasków w naszym województwie #3
  • Dzień odlasków w naszym województwie #4
  • Dzień odlasków w naszym województwie #5
  • Dzień odlasków w naszym województwie #6
  • Dzień odlasków w naszym województwie #7
  • Dzień odlasków w naszym województwie #8
  • Dzień odlasków w naszym województwie #9

Komentarz (0) dodaj komentarz

  • Brak komentarzy