Jesienna pogoda na drogach naszego regionu - aktualności - Policja Opolska

aktualności

Jesienna pogoda na drogach naszego regionu

Data publikacji 19.10.2018

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają i mogą być niebezpieczne, zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego apelujemy do wszystkich, zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Pogoda staje się coraz bardziej jesienna. Szybko zapadający zmrok, niższe temperatury, deszcz i śliska nawierzchnia - te warunki w połączeniu z nadmierną prędkość, spowodowały kilka niebezpiecznych i tragicznych w skutkach zdarzeń na drogach naszego regionu.

Do jednego z tych wypadków doszło w Jasieniu, na drodze numer 45, gdzie 28-letni kierowca bmw nie dostosował prędkości do panujących warunków, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Pomimo reanimacji mężczyzna zmarł.

Sytuacja ta pokazuje, jak dramatyczna w skutkach może być nadmierna prędkość. Często może się wydawać, że jezdnia jest sucha. Pamiętajmy jednak, że pogoda zmienia się bardzo szybko i opady atmosferyczne w połączeniu z liśćmi zalegającymi nieraz na drodze to bardzo niebezpieczna mieszanka. Powoduje to wydłużenie drogi hamowania, a niekiedy utratę przyczepności, poślizg i trudności w zapanowaniu nad pojazdem. W takich warunkach, omijania pieszego, innego pojazdu lub przeszkody, wyprzedzanie, czy pokonywania zakrętu, może stworzyć niebezpieczną sytuację.

Jako kierowcy powinniśmy pamiętać o ograniczeniach prędkości i stosować się do nich, a przy pogarszających się warunkach, jechać nawet z mniejszą prędkością niż dopuszczalna. Przewidujmy sytuację i obserwujmy warunki panujące na drodze.

Niektóre pojazdy są wyposażone w światła do jazdy dziennej, jednak kiedy jest pochmurnie, a słońce zachodzi już późnym popołudniem, nie zapominajmy o korzystaniu ze świateł mijania. W okresie jesieni, bardzo często na drogach zalega również mgła, tak więc korzystajmy ze świateł przeciwmgielnych, które znacznie poprawią naszą widoczność i bezpieczeństwo.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Poniżej publikujemy zdjęcia z wypadku w Jesieniu ku przestrodze.

  • Jesienna pogoda na drogach naszego regionu
  • Jesienna pogoda na drogach naszego regionu
  • Jesienna pogoda na drogach naszego regionu

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy
Praca w Policji