Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę! - aktualności - Policja Opolska

aktualności

Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę!

Data publikacji 24.09.2018

Jesień to okres pogarszających się warunków atmosferycznych. Jest to związane między innymi z intensywnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem, czy też szybko zapadającym zmrokiem. Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Dzisiaj wczesnym rankiem doszło do zdarzenie drogowego z udziałem rowerzysty i samochodu osobowego w powiecie strzeleckim.

Do zdarzenia doszło o godzinie 7.40 na drodze wojewódzkiej 426 w Jemielnicy. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 53-letnia kierująca rowerem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 44-letniej kierującej osobowym citroenem. W wyniku tego zderzenia, rowerzystka z obrażeniami ciała został przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają i mogą być niebezpieczne, zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wielu kierowcom może wydawać się, że jezdnia jest czarna i sucha. Pamiętajmy, że w połączeniu z opadami atmosferycznymi i leżącymi na drogach liśćmi, droga hamowania wydłuża się, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.

Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Tutaj również apel do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

  • Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę!
  • Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę!
  • Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę!

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy