Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością

Międzynarodowa współpraca w zwalczaniu cyberprzestępczości

W ramach polsko-czeskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością, policjanci z obu krajów szkolą się w działaniach prewencyjnych. Szybka i skuteczna wymiana informacji oraz tworzenie kanałów komunikacyjnych na wypadek cyberataków. To jeden z tematów projektu pn. "Usprawnienie czesko – polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością" na lata 2019 – 2021. W ramach tego przedsięwzięcia Komenda Wojewódzka Policji w Opolu otrzyma blisko 500 000 euro.

Projekt realizowany jest przy współpracy jednostek policji z Czech i Polski. Po naszej stronie jest to komenda w Katowicach, we Wrocławiu oraz w Opolu. Natomiast po stronie naszych sąsiadów komendy z Liberca,Ołomuńca, Pardubic, Ostravie, Hradec Kralove oraz Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu.

Przedsięwzięcie zakłada dwa podstawowe cele. Pierwsze z nich to opracowanie wspólnej sieci komunikacyjnej na obszarze wsparcia współpracujących z sobą komend z obu krajów. Natomiast drugie założenie projektu polega na uświadamianiu opinii publicznej, przede wszystkim w zakresie działań prewencyjnych. To także szereg działań profilaktycznych przeprowadzonych w szkołach na terenie przygranicznym. Dodatkowo, projekt współpracy zakłada rozszerzenie poradni on-line, która zaoferuje bezpłatną i natychmiastową pomoc w rozwiązywaniu problemów ofiar cyberprzestępczości.

W ramach współpracy zostanie zakupiony także specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie. Planowane są również kolejne szkolenia dla funkcjonariuszy obu krajów oraz dalsze działania profilaktyczne. Ogólna wartość projektu to ponad 3 miliony euro. Z tej kwoty prawie 500 000 euro przypadnie dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

  • uczestnicy spotkania w trakcie warsztatów
  • uczestnicy spotkania w trakcie warsztatów1
  • folder spotkania warsztatowego
  • uczestnicy spotkania w trakcie warsztatów
  • uczestnicy spotkania w trakcie warsztatów
  • uczestnicy spotkania w trakcie warsztatów
Praca w Policji