Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Jakie siły oddziałują podczas wypadku drogowego i czy warto szkolić technikę jazdy? Gdzie najczęściej dochodzi do takich zdarzeń i jak im zapobiegać - to tylko niektóre z tematów, o których opowiadali policyjni eksperci i zaproszeni goście. Wszystko to w ramach ogólnokrajowej akcji „Nie zabijaj” i zbliżającego się Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zapoczątkowany został w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako dnia pamięci o ofiarach wypadków.
W związku z tym dniem, opolscy policjanci przygotowali spotkanie w trakcie, którego podinsp. Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu opowiedział między innymi o przyczynach wypadków, o tym jak ważne są elementy odblaskowe i przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach Opolszczyzny.
Podinsp. Andrzej Uchacz ekspert od rekonstrukcji wypadków drogowych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Opolu pokazał jak zachowują się pojazdy i co dzieje się z człowiekiem podczas zderzenia oraz jakie siły wówczas oddziałują.
Pan Edward Kinder dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przypomniał m.in. o tym, jak ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego i dokonalenie techniki jazdy.
Od lat niezmienną przyczyną wypadków na drogach na terenie województwa opolskiego jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i niezachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pojazdami.
Corocznie na świecie ponad 1,2 miliona ludzi traci życie na drogach, miliony zostają ranne i poszkodowane. Ta tragedia dzieje się obok nas, czasem dotyka nas bezpośrednio, czasem naszych krewnych lub sąsiadów. Bardzo często są to bardzo młode osoby. Wiele z nich nosi brzemię wypadk przez długie lata, a nawet do końca życia.