„Nareszcie weekend…” i kilka prostych rad dla bezpieczeństwa - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

„Nareszcie weekend…” i kilka prostych rad dla bezpieczeństwa

Data publikacji 14.08.2017

Przedłużone letnie weekendy to dla wielu okazja do „naładowania baterii” lub możliwość spędzenia czasu z rodziną. Nic tak nie popsuje tych dni jak osobista tragedia. Wypadek drogowy, kradzież, włamanie – przeczytajcie kilka naszych prostych rad, które mogą pomóc, by uniknąć takich sytuacji.

Jak zawsze podczas świątecznych dni, na drogach Opolszczyzny jest więcej patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na trzeźwość kierujących, przekraczanie dozwolonej prędkości, używanie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci.

Policjanci zapowiadają, że dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze zatrzymają prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, a tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących znaków i przepisów. Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, że to czy bezpiecznie dojedziemy do celu, w dużej mierze zależy od nas samych.

Żeby podróż była bezpieczna:

- sprawdźmy przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) oraz niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi);
- wyruszając w podróż bądź wypoczętym, zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym. W przypadku, gdy mamy  wątpliwości co do swego stanu trzeźwości możemy go sprawdzić w najbliższej jednostce Policji;
- zawsze w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, a gdy przewozisz dzieci z odpowiednich fotelików;
- przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych;
- pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze.

Bezpieczne mieszkanie:

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania może być… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

O TYM MUSIMY PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

- dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna;
- poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty;
- nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.

Praca w Policji