Nielegalne klucze do systemów i oprogramowań – 24-latek z zarzutami - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne klucze do systemów i oprogramowań – 24-latek z zarzutami

Data publikacji 08.05.2017

Ujawnione ponad 2 000 transakcji sprzedaży nielegalnego oprogramowania i straty sięgające 1 200 000 złotych – to efekt pracy opolskich i kluczborskich policjantów. Do tej sprawy funkcjonariusze zatrzymali 24-letniego mieszkańca powiatu kluczborskiego. Na poczet grożącej mu kary, śledczy zabezpieczyli ponad 80 000 złotych. Mężczyzna usłyszał już zarzut rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania. Grozi za to do 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zainteresowali się ofertami sprzedaży kluczy do systemów operacyjnych oraz pakietów biurowych wiodącego producenta oprogramowania. Sprzedający z powiatu kluczborskiego, oferował te produkty między innymi na portalach aukcyjnych. Śledczy podejrzewali, że są one nielegalne. Dodatkowo by uwiarygodnić się w oczach kupujących, założył on działalność gospodarczą. Prowadził też własną stronę internetową, a także umieszczał kopie instalacyjne oprogramowania na niemieckich serwerach.

Policjanci ustalili kim jest sprzedający. Okazało się, że to 24 –letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego. Pod koniec kwietnia śledczy z wydziału cyberprzestępczości oraz kluczborscy kryminalni przeszukali dwa mieszkania na terenie miasta. Zabezpieczyli w nich dokumentację związaną ze sprzedażą nielegalnego oprogramowania, komputery oraz dyski zewnętrzne. Oprócz tego – na poczet przyszłych kar – funkcjonariusze zabezpieczyli w jednym z mieszkań ponad 28 000 złotych a na koncie 24-latka kolejne 54 000 złotych.

Pokrzywdzony zgłosił około 700 transakcji związanych ze sprzedażą nielegalnego oprogramowania. Natomiast policjanci – w wyniku prowadzonych czynności – ujawnili ponad 2 000 takich transakcji. Straty z tego tytułu sięgają 1 200 000 złotych.

24-latek usłyszał już zarzut. Musi się teraz liczyć z karą do 5 lat więzienia oraz wysoką grzywną.

Praca w Policji