NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA” - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”

Statystyki Policji coraz częściej odnotowują przestępstwa wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Oszuści posługują się tzw. metodą  "na wnuczka" oraz coraz częściej metodą „na policjanta”. Wykorzystując łatwowierność osób starszych, powołując się na dobrą znajomość z kimś z rodziny osoby starszej, pozbawiają ją niejednokrotnie wszystkich oszczędności zgromadzonych w domu. Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Metoda działania przestępców:

Dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę.

Osoba z która rozmawiasz przekonuje Cię, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną osobą bliską osobą z Twoje rodziny.

Osoba pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi Cię o pożyczkę, po czym się rozłącza.

Telefon dzwoni ponownie. Osoba informuje, że jest policjantem, a przed chwilą dzwonił oszust próbując wyłudzić pieniądze.

Fałszywy policjant przekonuje Cię, że możesz pomóc zatrzymać oszustów, prosi o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich wskazanej osobie.

 

Pamiętaj:

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,

Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, lub masz podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast skontaktuj się z Policją dzwoniąc pod numer 997 lub 112.