Podsumowanie akcji „Rowerem bezpiecznie do celu” - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie akcji „Rowerem bezpiecznie do celu”

Data publikacji 21.10.2016

Ponad 1 300 skontrolowanych rowerzystów to wynik trwającej od sierpnia policyjnej akcji. Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominali cyklistom o ich obowiązkach i zachęcali do używania kamizelek odblaskowych oraz kasków ochronnych. W tym czasie funkcjonariusze kontrolowali, czy cykliści poruszali się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

W ramach prowadzonych działań „Rowerem bezpiecznie do celu”  opolscy policjanci zwracali szczególna uwagę na rowerzystów. Funkcjonariusze kontrolowali m.in., czy cykliści jeżdżą zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz, czy  posiadają  odpowiednie oświetlenie.  

W celu uświadomienia, jak poważne w skautkach są zdarzenia drogowe z udziałem tej niechronionej grupy uczestników ruchu drogowego policjanci przeprowadzili spotkania  w szkołach na terenie całego województwa. Mundurowi przypominali przepisy ruchu drogowego, a także omawiali błędy jakie najczęściej popełniają cykliści. Należą do nich między innymi:

- przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych,

- niekorzystanie z dróg dla rowerów

- jazda po chodniku,

- wjazd rowerem na przejazd z dużą prędkością i bez zachowania ostrożności

- nagłe zjeżdżanie z chodnika na jezdnię,

- brak sygnalizowania zamiaru skrętu,

- brak wymaganego oświetlenia.

Omawiając wykroczenia popełniane przez rowerzystów funkcjonariusze podkreślali, że wina za zdarzenie drogowe, może leżeć zarówno po stronie rowerzysty, jak i kierowcy samochodu. Dlatego policjanci podkreślają, jak ważne jest, by każdy uczestnik ruchu drogowego, zarówno pieszy, rowerzysta jak i kierowca samochodu zawsze stosował zasadę ograniczonego zaufania. Przypominając rowerzystom, że należy o niej pamiętać w szczególności na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa, skrętu w lewo oraz wjeżdżając na przejazd rowerowy.

Podczas prowadzonej kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” policjanci skontrolowali 1 314  rowerzystów.  Wśród tej grupy ponad 600 popełniło wykroczenia.

 

  • zdjęcie 1
  • zdjęcie 2
  • zdjęcie 3
  • zdjęcie 4
  • zdjęcie 5
  • zdjęcie 6
Praca w Policji