Podsumowaliśmy wakacje 2016 - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowaliśmy wakacje 2016

Data publikacji 30.08.2016

Wakacje dobiegają końca, a opolscy policjanci wstępnie podsumowali dwa miesiące letniego wypoczynku. Oprócz spotkań z młodzieżą na koloniach i półkoloniach, policjanci dbali też o bezpieczeństwo na kąpieliskach. Tylko w lipcu i sierpniu, na terenie województwa, funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość ponad 76 000 kierowców. W naszym regionie doszło w tym czasie do 163 wypadków, w których zginęło 17 osób.

Tuż przed wakacjami opolscy policjanci wspólnie z TVP Opole przygotowali specjalny spot przestrzegający i przypominający o tym, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo.  Przemawiający do wyobraźni materiał zwracał uwagę na to, czego nie należy robić podczas wakacyjnego wypoczynku.

Funkcjonariusze spotykali się z dziećmi i młodzieżą na półkoloniach i koloniach przypominając im o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. Nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń z udziałem nieletnich, co nie oznacza jednak, że nie było ich w ogóle. W nocy z 25 na 26 lipca, 16-latek z powiatu krapkowickiego, pod nieobecność rodziców postanowił „pożyczyć” stojący w garażu samochód. Gdy jeździł po okolicy, natknął się na policyjny patrol. Funkcjonariusze widząc tor jazdy auta chcieli sprawdzić stan trzeźwości kierowcy. Gdy dali mu sygnał do zatrzymania, ten przyspieszył i zaczął uciekać. Po chwili uderzył w przydrożny hydrant. Okazało się, że chłopak miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Z objawami zatrucia trafił do szpitala.

Zdarzenie to pokazuje, jak ważne jest poświęcanie uwagi dzieciom i nastolatkom zwłaszcza w czasie wakacji. Często to właśnie nadmiar wolnego czasu pozwala im eksperymentować. Mając wiedzę z kim się spotykają, gdzie chodzą i co robią, możemy zapobiec wielu niebezpiecznym dla młodych ludzi sytuacjom. 

Funkcjonariusze z Sezonowych Ogniw Wodnych w powiecie nyskim i opolskim dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na największych kąpieliskach w naszym regionie. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i terenowe radiowozy codziennie patrolowali plaże i akweny. Nasze apele, akcje informacyjne i prewencyjne działania w tym obszarze były bardzo duże. Podczas wakacji na terenie Opolszczyzny utonęły 3 osoby, w 2015 roku - 7. Policjanci z nyskiego oraz turawskiego ogniwa wodnego na ponad kilkadziesiąt skontrolowanych sterników, zatrzymali jednego, który pływał łodzią motorową, mając blisko promil alkoholu w organizmie. 

Policyjni wodniacy ratowali także ludzkie życie. W lipcu na Jeziorze Otmuchowskim wspólnie z ratownikami WOPR uratowali dwóch żeglarzy, których łódka na skutek silnego podmuchu wiatru wywróciła się na środku jeziora. Kilka tygodni wcześniej ratowali mężczyzn, którzy płynęli rowerem wodnym.

Wraz z końcem wakacji, z uwagi na duże natężenie ruchu na głównych trasach regionu, funkcjonariusze drogówki sprawdzają prędkość z jaką poruszają się kierujący oraz ich stan trzeźwości. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy został objęty opolski odcinek autostrady A4, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń popełnianych również przez kierowców ciężarówek. Policjanci kontrolują miejsca, w których wyprzedzanie przez samochody ciężarowe jest niedozwolone.

Niestety pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu,  wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach. Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 163 wypadkach drogowych zginęło 17 osób, a 192 odniosły obrażenia (w tym 18 osób, które nie ukończyły 18 lat). W ubiegłym roku w 70 wypadkach 11 osób straciło życie, a 86 zostało rannych. Sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest między innymi eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników. Podczas ubiegłych wakacji funkcjonariusze na naszych drogach zatrzymali 457 nietrzeźwych - w tym roku 585. Tylko w lipcu i sierpniu policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 76 000 kierowców.

Praca w Policji