Zabezpiecz swój dobytek
Podczas ostatniego weekendu na terenie gminy Walce doszło do włamania do domu jednorodzinnego. Na szczęście sprawca nie znalazł tam przedmiotów będących w jego zainteresowaniu. Przeczytajcie kilka naszych wskazówek jak prawidłowo zabezpieczyć swoje mienie.
3 maja, w godzinach nocnych na terenie gminy Walce doszło do włamania. Tam sprawca wszedł do domu jednorodzinnego i przeszukał wszystkie pomieszczenia. Na szczęście dla domowników nie znalazł przedmiotów będących w jego zainteresowaniu. Ta sytuacja pokazuje jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszego mienia.
A oto kilka podstawowych zasad związanych z zabezpieczeniem mieszkania:
-
wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe
-
dobrym zabezpieczeniem jest również system alarmowy
-
zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
-
dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;
-
mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek lub chociaż zwykłych zasuwek;
-
doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.
Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
-
zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
-
nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
-
zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu
Wychodząc z domu:
-
zamknij wszystkie okna i drzwi. Czy wiesz, że około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno?
-
nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
-
dziecko z kluczami do mieszkania na szyi, to równie fatalny pomysł - włamywacz potrafi wejść w posiadanie takiego klucza lub wykonać jego odcisk;
-
zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie czy dom (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu czy sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:
-
zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;
-
wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.
To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.
Ponadto zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, które kręcą się po klatkach schodowych i w pobliżu domów, na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, dobrze im się przyjrzyj, Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne w ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed złodziejem czy włamywaczem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka!