Wspólne działania Policji, ZUS i NFZ - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Wspólne działania Policji, ZUS i NFZ

Data publikacji 10.10.2019

Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród seniorów. Policjanci wspólnie z przedstawicielami ZUS i NFZ udzielali cennych informacji osobom starszym. Mówili między innymi jak nie dać się oszukać popularną metodą na „wnuczka” czy też jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Mimo ciągłych apeli mundurowych, nadal zdarzają się przypadki wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Dlatego policjanci tym razem wspólnie z pracownikami NFZ i ZUS, wyszli naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności i zorganizowali spotkanie z seniorami. Podczas wizyty policjanci przestrzegali oraz instruowali jak nie stać się ofiarą oszustwa.

Oszuści często podszywają się pod pracowników instytucji energetycznych, gazowych czy funkcjonariusza policji. Ostatnia metoda jest najczęściej wykorzystywana – to popularny wnuczek. W tym przypadku oszust dzwoni do swojej ofiary i podaje się za wnuczka swojego rozmówcy, a następnie informuje, że miał wypadek i potrzebna jest mu duża kwota pieniędzy. Nie brakuje też sytuacji, kiedy to przestępcy przychodzą pod nasze drzwi. Następnie pod pretekstem usunięcia awarii wchodzą do naszego domu i okradają z oszczędności – czasem całego życia.

Poprzez takie spotkania, możemy docierać do coraz to szerszej grupy odbiorców. Pamiętajmy, gdy nie jesteśmy pewni osoby z którą rozmawiamy, zawsze możemy powiadomić Policję. Nie dajmy się oszukać.

Na koniec rozmowy funkcjonariusze wręczali odblaski, jednocześnie przypominając podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa na drogach.

  • policjantka rozmawiająca z mężczyzną
  • policjantka rozmawiająca z kobietą o metodzie oszustw na wnuczka
Praca w Policji