Pięć zasad bezpiecznego grzybobrania - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Pięć zasad bezpiecznego grzybobrania

Data publikacji 30.09.2019

Piękny pogoda na początku jesieni sprawiła, że mamy prawdziwy wysyp grzybów. Choć grzybobranie to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Wskazujemy pięć zagrożeń, na które musimy zwrócić uwagę wchodząc do lasu. Apelujemy przede wszystkim o rozwagę.

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Ale nie każdy grzybiarz wie, jak zachować się w lesie, aby było bezpiecznie. Dlatego wskazujemy 5 zasad dobrego grzybiarza, aby z lasu przywieźć tylko pozytywne wspomnienia.

1. Zgubienia się w lesie. Co roku służby odnotowują zgłoszenia o osobach, które pobłądziły podczas grzybobrania i nie są w stanie samemu wrócić do domu. Dlatego przed wyjściem do lasu poinformujmy najbliższych o takiej wyprawie i przekażmy, w którym obszarze zamierzamy szukać grzybów. Najlepiej jest wybrać się na grzyby w większym towarzystwie. 

2. Niewybuchy. Innym zagrożeniem jest napotkanie w lesie niewybuchów z czasów II wojny światowej. Pod żadnym pozorem nie przenośmy, nie przekładajmy i nie próbujmy sami rozbrajać takich znalezisk. Natychmiast poinformujmy służby a patrol saperski, wyposażony w odpowiedni sprzęt, zabezpieczy znalezione pociski. 

3. Dzikie zwierzęta. Dobrze jest wiedzieć, jak należy zachować w lesie. Pamiętajmy, że jesteśmy w miejscu, które jest domem dla dzikiej zwierzyny. W lesie nie należy hałasować, śmiecić i urządzać hucznych imprez. Nie należy płoszyć, straszyć ani przeganiać zwierzyny. Spłoszone zwierzę jest dodatkowym zagrożeniem. Odnotowujemy dużo zgłoszeń o zdarzeniach spowodowanych nagłym wtargnięciem spłoszonej zwierzyny na drogę. Takie zwierzę powoduje zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

4. Pogoda. Załamanie pogody może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. Ciepła odzież, płaszcz przeciwdeszczowy, latarka a nawet mapa, powinny znaleźć się w naszym plecaku na wypadek burzy lub ulewy. Przyda się również telefon komórkowy z naładowaną baterią.

5. Zatrucie. Przypominamy, że zbieramy tylko grzyby jadalne, a jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu. Dobrą praktyką jest zbieranie tylko tych grzybów, które znamy.

 

 

  • Kosz pełen grzybów jadalnych.
  • Niewybuch w lesie z okresu II wojny światowej.
  • Uszkodzony pojazd po zderzeniu z jeleniem.
Praca w Policji