Ostrzegamy przed oszustami - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Ostrzegamy przed oszustami

Data publikacji 05.09.2019

82-letnia mieszkanka Brzegu została oszukana przez przestępce podającego się za pracownika Urzędu Skarbowego. Pod legendą zwrotu podatku, wpuściła oszusta do swojego domu, który wykorzystując chwilę nieuwagi ukradł jej 2 000 złotych. Do seniorów apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, a młodszych prosimy o uczulanie swoich rodziców i dziadków na takie zagrożenia.

3 sierpnia do policjantów z Brzegu zgłosiła się poszkodowana. Do jej mieszkania zapukał mężczyzna, który podał się za pracownika Urzędu Skarbowego. Twierdził, że należy jej się zwrot z podatku. 82-latka wpuściła mężczyznę do domu, który podczas rozliczenia poprosił o wydanie reszty. Wówczas kobieta poszła do pokoju i wyciągnęła saszetkę z pieniędzmi. W tym czasie mężczyzna oświadczył, że poczuł się źle i poprosił o szklankę wody. Kiedy otrzymał wodę szybko zakończył sprawę i nie czekając na resztę opuścił mieszkanie. Po wyjściu mężczyzny, seniorka szybko się zorientowała, że została okradziona. W momencie kiedy ona poszła do kuchni po wodę, oszust wszedł do pokoju i zabrał jej oszczędności. W ten sposób starciła 2 000 złotych.

Cały czas apelujemy o rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi. Aby nie dać się oszukać musimy zachować zdrowy rozsądek. Wylegitymujmy osobę pukającą do drzwi, zapytajmy o identyfikator bądź legitymację. Zadzwońmy do instytucji, w której ma ona pracować sprawdźmy podane informacje. Metody oszustów cały czas są modyfikowane. Tym razem oszust wcielił się w pracownika Urzędu Skarbowego. Następnym razem może to być pracownik pomocy społecznej czy wodociągów. Nie wpuszczajmy do domu osób sprzedających pościel, wróżących z kart czy chcących rozmienić pieniądze. Pochopnie nie podpisujmy umów dotyczących dostawcy prądu, gazu i telefonii. Pamiętajmy, że są również oszuści podszywający się pod wnuczków i policjantów. W przypadku odebrania telefonów od takich osób również nie dajmy się zwieść. Każda z podanych legend możemy sprawdzić u rodziny, sąsiadów czy pod numerem alarmowych 112.

Przede wszystkim jednak apelujemy do osób młodszych, o to aby rozmawiały ze swoimi rodzicami i dziadkami o takich zagrożeniach. Pamiętajcie również o samotnych sąsiadach, odwiedźcie ich czasem i sprawdźcie czy u nich wszystko w porządku. Ostrzeżcie przed nieuczciwymi domokrążcami, którzy tylko czekają na to żeby wykorzystać ufność i dobre serca seniorów. Podpowiedzcie co mają zrobić kiedy podejrzana osoba zapuka do ich drzwi.

Praca w Policji