Internetowy oszust zatrzymany - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Internetowy oszust zatrzymany

Data publikacji 07.08.2019

Z oszukiwania i wyłudzania pożyczek miał uczynić stałe źródło dochodu. Wpadł, gdy cyberkryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu monitorowali sieć. 33 – latek miał oszukać ponad 80 osób oraz wyłudzić ponad 300 000 złotych. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

25 lipca, cyberkryminalni z Opola weszli do jednego z mieszkań w Gdańsku. Tam zatrzymali 33-latka. To wynik śledztwa policjantów zwalczających przestępczość w sieci. Wszystko zaczęło się od podejrzanych operacji w Internecie. Funkcjonariusze monitorujący sieć, zwrócili uwagę na pewne nieścisłości i nieprawidłowości przy internetowych operacjach. Tak po nitce do kłębka policjanci ustalili przestępczy proceder 33-latka.

Mężczyzna pod pozorem oferty pracy zamieszczanych na forach internetowych, wyłudzał dane osobowe. Następnie używał ich do zakładania kont bankowych oraz kont na portalach aukcyjnych. Korzystając z tych założonych na obce dane kont, wyłudzał pożyczki i kredyty.

Śledczy ustalili, że 33-latek miał założyć blisko 90 kont i oszukać ponad 80 osób. Dodatkowo, uczynił z tego przestępczego procederu źródło utrzymania. Jak szacują policjanci, straty poszkodowanych to ponad 300 000 złotych. Mężczyzna miał również usiłować wyłudzić kolejne 500 000 złotych. Cyberkryminalny przyznają, że sprawa ta ma charakter rozwojowy.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Grozi mu teraz do 12 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Praca w Policji