Aktualności

Najlepszy przewodnik psa służbowego na Opolszczyźnie i jego partner Hura

Data publikacji 01.07.2019

Zakończyły się Zawody Kynologiczne o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Najlepszym przewodnikiem na Opolszczyźnie już po raz czwarty został st. asp. Andrzej Francuz z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Ze swoim psem służbowym Hura, reprezentować będzie nasz garnizon na XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji w Sułkowicach. W naszej drużynie będzie również at. asp. Janusz Kochanowski z Opola z psem Gabdel - najlepsi w konkurencji odnajdywania materiałów wybuchowych.

W trzydniowych zawodach uczestniczyli najlepsi przewodnicy z  jednostek powiatowych województwa opolskiego. Łącznie w konkursie wystartowało 9 zespołów przewodników wraz z psami służbowymi. Policjanci wraz ze swoimi podopiecznymi rywalizowali w konkurencjach takich jak: ogólne posłuszeństwo psa z pokonywaniem przeszkód, praca węchowa wyszukiwania zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych w samochodach osobowych, bagażach, pomieszczeniach oraz autobusach.

Zawody zakończyły się wyłonieniem zwycięzców turnieju. Nagrody laureaci odebrali z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadkom. Jacka Basika.

W konkursie wyłoniono trzech najlepszych przewodników województwa opolskiego:

1 miejsce: st. asp. Andrzej Francuz z KPP w Kędzierzynie – Koźlu z psem HURA

2 miejsce: mł. asp. Rafał Gruszka z KPP w Strzelcach Opolskich z psem KORINA

3 miejsce: asp. Marcin Kochman z KMP w Opolu z psem GABEDYN

Zwycięzca zawodów st. asp. Andrzej Francuz to przewodnik z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki jego służbie jako przewodnika, policjanci zatrzymywali sprawców przestępstw, odzyskiwali skradzione mienie, odnajdywali osoby zaginione oraz wykrywali miejsca ukrycia narkotyków. Wysoki poziom sprawności jaki prezentują jego psy przekłada się również na rywalizację sportową – są to jego czwarte zwycięskie mistrzostwa. Z kolei najlepszy duet do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych to st. asp. Janusz Kochanowski z psem Gabdel.

St. asp. Andrzej Francuz i st. asp. Janusz Kochanowski już jesienią tego roku, będą reprezentować Opolszczyznę na XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji w Sułkowicach.

Gratulujemy.

  • pies służbowy podczas jednej z konkurencji przebiega po pochylni
  • pies wybiega z tunelu
  • pies przeskakuje przez przeszkodę
  • pies z przewodnikiem przeszukują autobus
  • pies z przewodnikiem przygotowują się do kolejnej konkurencji
  • pies służbowy siedzi przed wejściem do autobusu obok pochyla się przewodnik
  • policjant otrzymuje nagrodę z rąk komendanta
  • policjant otrzymuje nagrodę i gratulacje od komendanta
Praca w Policji