Bezpieczne Wakacje 2019 - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Bezpieczne Wakacje 2019

Data publikacji 17.06.2019

W Parku Nadodrzańskim w Opolu odbył się briefing prasowy rozpoczynający wakacyjne działania służb na Opolszczyźnie. Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadkom. Jacek Basik, Rzecznik Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Łukasz Olejnik oraz przedstawiciele innych służb mówili o współpracy na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Poruszono między innymi kwestię bezpiecznego wypoczynku nad wodą, bezpieczeństwa podczas podróży oraz zagrożeń związanych z narkotykami i dopalaczami.

Wojewoda Opolski Adrian Czubak zaprosił do udziału w spotkaniu zarówno komendanta policji, straży pożarnej oraz innych służb. Funkcjonariusze na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny jak i wszystkich odwiedzających nasz region. Nadkom. Jacek Basik – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, opowiedział o najważniejszych działaniach Policji w trakcie nadchodzących wakacji.

Wakacje to czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Na czas wakacji w całym województwie opolskim uruchomione zostały punkty kontroli autokarów. Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej.

Wykaz miejsc kontroli autokarów: http://http://opolska.policja.gov.pl/op/aktualnosci/11313,Na-wyjazd-tylko-bezpiecznym-autokarem.html?search=49701861

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Panujące obecnie wysokie temperatury mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Nad osobami wypoczywających nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. W ostatnim czasie, policjanci z Nysy wraz z ratownikami WOPR udzielili pomocy 3 mężczyznom, którzy wpadli do wody. Ich łódź wywróciła się, gdy wracali z połowów na Nyskim Jeziorze. Przewróconą łódkę zauważyli inni wędkarze i to oni zaalarmowali policjantów. Dzięki szybkiej reakcji, mężczyznom nic się nie stało. Na terenie garnizonu opolskiego zlokalizowane są 2 sezonowe ogniwa wodne. Nad Jeziorem Turawskim (doraźnie rzeka Odra) służbę pełni 5 funkcjonariuszy, natomiast nad Jeziorem Nyskim i Otmuchowskim bezpieczeństwa pilnuje 6 policjantów.

  • Zastępca komendanta wojewódzkiego nadkom. Jacek Basik mówi o bezpieczeństwie w trakcie wakacji
  • Wojewoda Opolski Adrian Czubak wita uczestników  briefingu prasowego
  • Przedstawiciele służb w trakcie spotkania z prasą
  • Rzecznik Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Łukasz Olejnik mówi o bezpiecznych wakacjach
  • Nadkom. Jacek Basik wraz ze st. asp. Karolem Brandysem w trakcie spotkania dotyczącego bezpieczeństwa w trakcie wakacji
  • Pracownik WOPR
Praca w Policji