Wyjaśniamy tragiczne okoliczności zdarzeń na drogach - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Wyjaśniamy tragiczne okoliczności zdarzeń na drogach

Data publikacji 13.05.2019

W miniony weekend, na drogach naszego regionu doszło do 5 wypadków, gdzie ranne zostały 4 osoby, a 2 poniosły śmierć. Ta tragiczna statystyka związana jest głównie z niedostosowaniem prędkości i nieprawidłowymi manewrami na drodze. Dlatego przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego – dostosujmy prędkość, respektujmy ograniczenia i znaki drogowe, bądźmy skupieni i czujni kierując samochodami, a szczególnie motocyklami i rowerami.

Apelujemy przede wszystkim do użytkowników motocykli. Pamiętajmy, że osoba kierująca jednośladem w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź przeszkodą narażona jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i kombinezonu ochronnego, nie ma w zasadzie żadnych dodatkowych zabezpieczeń (tj. pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne). Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie.

Rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa jedynie kilka sekund. Dlatego tak ważne jest by za kierownicą jednośladu zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię.

Prawdopodobnie to nadmierna prędkość była przyczyną tragicznego w skutkach wypadku. W piątek, po godzinie 21:00 na jednym ze skrzyżowań w Opolu, 33-letni motocyklista, podróżując z 21-letnią pasażerką, usiłował przejechać przez skrzyżowanie. W tym momencie doszło jednak do zderzenia z dwoma pojazdami. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniosła pasażerka, a motocyklista został przewieziony do szpitala. Policjanci wyjaśniający okoliczności tego wypadku ustalili, że mężczyzna nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Z drugiej strony apelujemy również do kierujących samochodami. Wiosną i latem podróżujących motocyklami jest znacznie więcej, dlatego w tym okresie warto wzmóc naszą uwagę i wzrok za kierownicą. Często nieuwaga kierowców doprowadza bowiem do wielu wypadków z udziałem motocyklistów.

Najczęściej dochodzi do nich z powodu nie udzielenia pierwszeństwa przejazdu, braku sygnalizowania skrętu, bądź zmiany pasa ruchu, bez upewnienia się czy kierowca ma do tego prawo. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa jaki i oni.

Jednocześnie policjanci ruchu drogowego przeprowadzili blisko 2500 badań stanu trzeźwości i zatrzymali 19 nietrzeźwych kierujących. Dodatkowo, funkcjonariusze zatrzymali 13 praw jazdy, w tym za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym i za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Praca w Policji