Bądźmy rozsądni za kierownicą - przed nami majówka - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Bądźmy rozsądni za kierownicą - przed nami majówka

Data publikacji 29.04.2019

Dla niektórych z nas długi majowy weekend już się rozpoczął. To oznacza przede wszystkim wzmożony ruch na drogach. Policjanci apelują o bezpieczne podróżowanie i nie lekceważenie przepisów. Niestety już od piątku tylko w powiecie brzeskim zatrzymaliśmy trzech kierowców, którzy złamali prawo drogowe. Teraz poniosą tego prawne konsekwencje.

Długi majowy weekend to czas wytężonej pracy dla brzeskich policjantów. Celem działań Bezpieczna majówka 2019 jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań wykorzystywane są radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

Już w piątek podczas wspólnych z SOK działań "Bezpieczny Przejazd Kolejowy" funkcjonariusze dyscyplinowali kierowców, którzy poprzez pośpiech łamali przepisy i narażali siebie i innych na niebezpieczeństwo. Ukarani zostali ci którzy nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej i omijaniem zapory na przejazdach kolejowych. Funkcjonariusze rozmawiali z kierowcami i ostrzegali przed zniecierpliwieniem i pośpiechem, który może zwieść w oczekiwaniu na podniesienie zapór kolejowych. Podczas tegorocznej majówki będziemy również dbać o bezpieczeństwo podczas imprez plenerowych. W czasie Dni Księstwa Brzeskiego funkcjonariusze będą patrolować rejon imprezy i sprawdzać te miejsca gdzie mogą być popełniane wykroczenia uciążliwe społecznie. Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolony, zaśmiecanie czy zakłócanie ciszy nocnej to wykroczenie. Zatem bawmy się ale z głową i pod żadnym pozorem za kierownicę nie wsiadajmy nietrzeźwi.

Niestety już w miniony weekend policjanci z brzeskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy złamali prawo drogowe. Pierwszy z mężczyzn wpadł w sobotę popołudniu. Wtedy funkcjonariusze skontrolowali kierowcę, który zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych. Jak się okazało to nie jedyne jego przewinienie. Sprawdzenie w policyjnym systemie pokazało, że 22-letni właściciel volkswagena miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Drugi z mężczyzn wpadł w sobotnią noc. Na jednej z dróg wylotowych z miasta funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena. W tym przypadku mężczyzna wsiadł za kierownicę wbrew obowiązującemu zakazowi prowadzenia pojazdów. Ostatniego z nieodpowiedzialnych kierowców brzeska drogówka zatrzymała w niedzielę tuż po godzinie 20:00. W tym przypadku za kierownicą opla siedział podenerwowany 49-latek. Mężczyzna nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy, a badanie na urządzeniu pokazało, że jest on nietrzeźwy. Mieszkaniec miasta w organizmie miał 0,7 promila alkoholu.

Nieodpowiedzialni kierowcy muszą się teraz liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego postępowania. Przypominamy:

  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kto kieruję samochodem będąc pod wpływem alkoholu podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat, sądowemu zakazowi prowadzenia pojazdów i wysokiej grzywnie.
Praca w Policji