„Dąb Pamięci” sierż. Edwarda Szubartowicza - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

„Dąb Pamięci” sierż. Edwarda Szubartowicza

Data publikacji 12.04.2019

Na terenie Szkoły Podstawowej w Kamiennej odbyły się uroczystości posadzenia kolejnego Dębu Pamięci ku czci bohatera zamordowanego na ziemi katyńskiej. W akademii upamiętniającej sierż. Edwarda Szubartowicza, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, oświaty, rodzin katyńskich i służb mundurowych. Policję reprezentował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Namysłowie podinsp. Józef Chudoba.

11 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Kamiennej, odbyły się uroczystości posadzenia Dębu Pamięci, w ramach programu „Katyń. Ocalić od zapomnienia”. Spotkanie rozpoczęła msza święta w intencji bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Później, uczniowie szkoły przybliżyli sylwetkę sierż. Edwarda Szubartowicza. To polski oficer, zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Bykowni. Następnie zaproszeni goście udali się na plac szkolny gdzie wkopano Dąb Pamięci oraz odsłonięto pamiątkową tablicę. 

 

W akademii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, członkowie Rodzin Katyńskich, nauczyciele, uczniowie, motocykliści ze Stowarzyszenia Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, oraz funkcjonariusze policji, straży i nadleśnictwa. Symboliczną wiązankę kwiatów przy tablicy sierż. Edwarda Szubartowicza, złożył z ramienia policji I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Namysłowie podinsp. Józef Chudoba.

 

Celem Programu KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA jest uczczenie pamięci Bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie Dębów Pamięci. Każdy  dąb upamiętnia konkretnego oficera Policji lub Wojska Polskiego, którzy zostali pomordowani w Katyniu, Twerze, Charkowie lub Bykowni wg zasady: jeden dąb to jedno nazwisko.

Praca w Policji