„Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

„Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu

Data publikacji 07.02.2019

Policjanci z Brzegu również włączyli się w wojewódzki program, który jest skierowany zarówno do seniorów jak i osób młodych. Poprzez spotkania i rozmowy chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogą być narażone na działania oszustów. Pamiętajmy, gdy nie jesteśmy pewni z kim rozmawiamy, zawsze możemy zakończyć takie połączenie i sprawdzić tę informację pod numerem alarmowym 112 bądź u swoich bliskich.

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działający m.in. metodą "na policjanta" czy "na wnuczka" wciąż modyfikują swoje metody, tak więc edukowanie osób starszych w zakresie przeciwdziałania tym nielegalnym działaniom jest jak najbardziej potrzebne. To w związku z programem „Świadomy i bezpieczny Senior”, który został zainicjowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty policjanci ostrzegają mieszkańców powiatu brzeskiego przed różnymi oszustwami.

Celem inicjatywy jest dotarcie do jak największej liczby seniorów w naszym regionie. Dzielnicowi, przede wszystkim podczas obchodu swoich rejonów, rozmawiają ze starszymi mieszkańcami o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać, ale także plakaty z ostrzeżeniami umieszczają w miejscach często odwiedzanych przez seniorów - urząd pocztowy czy przychodnia zdrowia. Ostrzegają przed pochopnym przekazywaniem pieniędzy osobom których nie znają, między innymi podszywającymi się za policjantów czy wnuki. Przypominają, że metody, którymi posługują się oszuści to nie tylko te wspomniane, ale również podszywanie się pod pracowników różnych instytucji – ZUS-u, zakładu energetycznego czy wodociągów. Pod pretekstem rozliczenia nadpłaty, naprawy awarii czy wymiany piecyka gazowego wchodzą do domu i stosując różne metody manipulacji okradają seniorów.

Oszustwa to sprawa, o której warto i trzeba rozmawiać. To temat, który cały czas jest aktualny. Na szczęście, w naszym powiecie, w ostatnim czasie nie odnotowaliśmy żadnego przestępstwa wspomnianymi metodami. Seniorzy są coraz bardziej świadomi, a dzięki temu ich oszczędności bezpieczne. Jeśli zdarzy się tak, że ktoś z Państwa odbierze telefon, a rozmówca zażąda pieniędzy bądźmy ostrożni. Najlepiej taką rozmowę szybko zakończyć i nie dać się zmanipulować. Każdą informację można sprawdzić pod numerem alarmowym 112 i u swoich bliskich. Pamiętajmy też, że Policja nie żąda pieniędzy, a jeśli coś złego stało by się waszym bliskim i potrzebowaliby pomocy finansowej – zawsze można tą informację sprawdzić.

  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • „Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
  • „Świadomy i bezpieczny Senior” w Brzegu
Praca w Policji