"Alkohol i narkotyki" na terenie nyskiego powiatu
Cały dzień trwała policyjna akcja "Alkohol i narkotyki", której celem było wyeliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących i tych będących pod wpływem środka odurzającego. Działania prowadzone były na terenie powiatu nyskiego. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość blisko 600 kierujących. Jeden z badanych, będąc po użyciu alkoholu, przygotowywał się do egzaminu na prawo jazdy.
W sobotę (12 stycznia) podczas działań „Alkohol i narkotyki” funkcjonariusze oprócz stanu trzeźwości sprawdzali również stan techniczny pojazdów, przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz bezpiecznego przewożenia dzieci. Policjanci dyscyplinowali także kierowców łamiących wszelkie przepisy ruchu drogowego, w tym szczególnie dotyczące prędkości i manewrów wyprzedzania.
W trakcie działań policjanci przebadali blisko 600 kierujących, z czego 5 z badanych zdecydowało się na jazdę pod działaniem alkoholu. Jednym z nich był kursant przygotowujący się do egzaminu prawa jazdy. 18-latek prowadził osobowe renault, a obok niego siedział instruktor, który jak tłumaczył, nie zauważył nic podejrzanego w zachowaniu kursanta. Badanie stanu trzeźwości pokazało, że miał on 0,24 promila w wydychanym powietrzu. Za takie wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywny. Sąd może orzec również zakaz prowadzenia pojazdów.
Drugi z zatrzymanych kierowców poruszał się osobowym fiatem. Kiedy mundurowi przebadali 59-latka na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik pokazał również 0,24 promila. Trzech pozostałych to kierujący rowerami. „Rekordzista” (prawie dwa promile alkoholu) jechał rowerem w godzinach popołudniowych po ulicach miejscowości Wierzbie. Dwaj pozostali zostali zatrzymani do policyjnej kontroli na terenie Łambinowic i Korfantowa.
By wyeliminować kierowców będących pod wpływem alkoholu czy narkotyków, nyscy funkcjonariusze każdego dnia kontrolują stan trzeźwości kierujących. Tego typu działania wpływają na zmniejszenie ilości wypadków i kolizji powodowanych przez tę grupę nieodpowiedzialnych kierowców. Przede wszystkim chodzi o poprawę bezpieczeństwa poprzez wdrożenie kierowcom zasad bezpiecznego poruszania się i właściwego zachowania na drodze.
Pamiętajmy!
będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie senni;
następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.
To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale również ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach, w których cierpią niewinni ludzie. Nie bądź obojętny kiedy widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę. Zareaguj, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj nas o tym.