W czasie zadumy i refleksji pamiętajmy o bezpieczeństwie - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

W czasie zadumy i refleksji pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 02.11.2018

Trwa czas refleksji i zadumy związany z dniem Wszystkich Świętych. Aby takim pozostał, pamiętajmy jednak o paru zasadach, dzięki którym będziemy bezpieczni. Zwróćmy również uwagę na zmienioną organizację ruchu drogowego w rejonach cmentarzy. Przeczytajcie i stosujcie nasze rady. Akcja "Znicz 2018" potrwa do niedzieli.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia. Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

31 października, o tych zasadach, w trakcie spotkania z dziennikarzami, opowiadaliśmy przy największym cmentarzu w Opolu. O bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym o założeniach akcji "Nie zabijaj – chcę żyć" oraz "Świeć przykładem" opowiedział ekspert z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – podinsp. Maciej Milewski.

Odbiorcami tej pierwszej akcji są przede wszystkim kierujący pojazdami, a jej celem jest przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu to istotne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków drogowych.

W okolicach cmentarza rozdawaliśmy również dzisiaj odblaski, zachęcając - w myśl akcji "Świeć Przykładem" - do korzystania z nich na co dzień. Celem tej ogólnopolskiej akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych. Akcja ma także zachęcać pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach. Za odblaski dziękujemy Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Opolu.

 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"
 • "Znicz 2018"