Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie seniorów - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji 29.10.2018

Otmuchowscy policjanci zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „Bezpieczeństwo seniorów”. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienniku. Głównym celem spotkania mundurowych z uczestnikami debaty było podniesienie ich świadomości oraz uwrażliwienie na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oszustw na tzw. wnuczka czy fałszywego policjanta. Ponadto uczestnicy debaty dowiedzieli się, jak uchronić się przed niebezpieczeństwami, z jakimi mogą się spotkać jako uczestnicy ruchu drogowego.

W piątek (26 października), w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienniku odbyła się debata społeczna. Jej tematem była poprawa bezpieczeństwa osób starszych zamieszkujących na terenie powiatu nyskiego.

Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania i przywitaniu gości przez Komendanta Komisariatu Policji w Otmuchowie - nadkom. Krzysztofa Włoch, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Nysie podkom. Rafał Wandzel omówił analizę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przedstawił działania, jakie podejmuje nyska policja w zakresie eliminowania kierujących stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Szef nyskiej drogówki informował również o nowych przepisach dot. kontroli drogowych i wymaganych dokumentach. Przypomniał o prawidłowym zabezpieczeniu ładunku przewożonego przez pojazdy rolnicze. W czasie debaty zwrócił także uwagę na problematykę stosowanie elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego poza terenem zabudowanym.

W debacie uczestniczył również zaproszony na tę okazję Józef Ślusarczyk z Okręgowej Inspekcji Pracy, który omówił szeroko rozumiane bezpieczeństwo w rolnictwie.

W dalszej części debaty funkcjonariusze w przygotowanej prezentacji zwracali szczególną uwagę na przestępstwa, których dopuszczają się sprawcy na szkodę osób starszych. Przestrzegali przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka” czy też „na policjanta”. Mundurowi przedstawili mechanizm działania przestępców, którzy dzwoniąc przeważnie do osób starszych udają bliskich i wyłudzają pieniądze. Policjanci podkreślili, że służby państwowe nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. Stróże prawa zachęcali również uczestników debaty do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

W trakcie spotkania rodziły się wśród obecnych osób pytania, na które odpowiadali prelegenci. Konsultacje pozwoliły na wymianę informacji oraz poznanie potrzeb i oczekiwań seniorów w kwestii bezpieczeństwa.

  • Policjanci debatowali o bezpieczeństwie seniorów
  • Policjanci debatowali o bezpieczeństwie seniorów
  • Policjanci debatowali o bezpieczeństwie seniorów
Praca w Policji