Bezpieczeństwo w Internecie - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Bezpieczeństwo w Internecie

Data publikacji 12.10.2018

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Nasze pociechy również w sieci spędzają sporo czasu dlatego radzimy jak bezpiecznie korzystać z internetu i co powinno zwrócić naszą uwagę.

Poruszając się po sieci musimy być ostrożni, dlatego że oprócz wiedzy i rozrywki możemy w sieci spotkać wiele zagrożeń. Warto zainteresować się tym jak nasze dziecko korzysta z Internetu i nauczyć je krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jakie strony lubi oglądać, poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu i ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.
 
Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi poznanymi za pośrednictwem internetu, wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
Naucz swoje dziecko, że podając w sieci dane osobowe zawsze powinno zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie tych informacji przypadkowym osobom. Dzieci na ogół bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które pozwalają na późniejsze ich odszukanie w świecie realnym. Zaznaczmy, że znacznie wartościowsze jest spędzanie czasu ze znajomymi na podwórku np. grając w piłkę niż szukanie rozrywki w sieci.

Warto zatem wiedzieć co w życiu naszego dziecka się dzieje, abyśmy nie przeoczyli niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o zbliżających się problemach. Kiedy natomiast okaże się, że nasza pociech już siej uwikłana w jakąś sieciową znajomość, czy też inne niebezpieczeństwo nie wpadajmy w panikę. W takich sytuacja dziecko musi wiedzieć, że ma w nas wsparcie, może liczyć na zrozumienie i pomoc. Zastanówmy się jak możemy mu pomóc, starajmy się porozmawiać, a jeśli potrzebujemy wsparcia poszukajmy go w instytucjach które specjalizują się w tego typu problemach.