Z zakazem i ponad 3 promilami - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Z zakazem i ponad 3 promilami

Data publikacji 30.05.2018

Policjanci ze strzeleckiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego 32-latka. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ustalili, że prowadził osobowego mercedesa pomimo posiadanego zakazu. Mieszkaniec powiatu pod koniec kwietnia był już zatrzymany za jazdę po alkoholu. Teraz grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia.

28 maja, policjanci ruchu drogowego ze strzeleckiej komendy patrolując miejscowość Staniszcze Małe zauważyli osobowego mercedesa. Funkcjonariusze wiedzieli, że jego kierowca posiada orzeczony zakaz kierowani pojazdami.

Policjanci natychmiast zareagowali i zatrzymali samochód do kontroli. Za kierownicą mercedesa siedział 32-latek. Podczas rozmowy z mężczyzną policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Badanie alkomatem pokazało, że miał ponad 3 promile w organizmie. Mieszkaniec powiatu strzeleckiego pod koniec kwietnia był już zatrzymany za jazdę po alkoholu.

Teraz 32-latek za swoje czyny odpowie w sądzie. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy o przepisach, które weszły w życie z 1 czerwca 2017 roku:

  • pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.

  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.

  • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Praca w Policji