"Majówka" 2018 - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

"Majówka" 2018

Data publikacji 04.05.2018

„Majówka” w pełni, a my wspólnie zadbajmy o to, aby bezpieczeństwo towarzyszyło nam do jej zakończenia. Wielu z nas korzystając z ciepłych dni zaplanowało wyjazdy. Będą też powroty. Ważne jest by odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego. Nie zapominajmy, że brak należytej ostrożności i wyobraźni na drodze, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

STATYSTYKI od piątku 27 kwietnia do 3 maja 2018 roku na drogach województwa opolskiego doszło do 14 wypadków drogowych, w których rannych zostało 16 osób. Policjanci wyeliminowali z ruchu 64 nietrzeźwych kierujących.

Od piątku na drogach Opolszczyzny, jak i w całym kraju jest więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty, walczą z piratami drogowymi. Sprawdzana jest trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, a także czy używają pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga policjantów skierowana jest również na kierujących motocyklami, których na naszych drogach pojawia się coraz więcej.

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego".

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

- przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,

- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

- przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),

- po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw.

- przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

- pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach,

- do motocyklistów apelujemy o rozwagę i bezpieczną jazdę, zgodną z przepisami - by nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii,

Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęł korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

O TYM MUSIMY PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

- dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna,

- poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

- nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.

Bezpieczne i spokojnej „Majówki” życzymy!