O bezpieczeństwie zawsze warto rozmawiać - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

O bezpieczeństwie zawsze warto rozmawiać

Data publikacji 17.04.2018

Profilaktyka jest najlepszą formą ochrony przed zagrożeniami. Dlatego cały czas spotykamy się z seniorami i rozmawiamy o ich bezpieczeństwie. Tym razem mł. asp. Magdalena Bielecka spotkała się z seniorkami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego Sekcja Emerytów i Rencistów w Brzegu. Ostrzegała przed nieuczciwymi ludźmi dzwoniącymi i pukającymi do naszych drzwi, a także o tym jak bezpiecznie się zachować na spacerze czy wycieczce rowerowej. Na zakończenie brzeskie seniorki otrzymała odblaski - by na drodze być bardziej widocznym.

Było to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane dla naszych seniorów. Mł. asp. Magdalena Bielecka ostrzegała przed nieuczciwymi ludźmi podszywającymi się za wnuczka lub za policjanta. Przypomniała jak działają oszuści tymi metodami. Dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Zdarza się, że wykorzystując przejęcie rozmówcy – bez odkładania słuchawki – informują, że przekierowują rozmowę na numer alarmowy. Należy pamiętać, że aby sprawdzić pod numerem alarmowym autentyczność sytuacji - najpierw trzeba rozłączyć poprzednią rozmowę. Dopiero wtedy możemy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 i sprawdzić historię.

Magdalena Bielecka przypomniała, że oszuści czekają na chwilę słabości seniorów, wykorzystują ich dobre serca i uczucia jakimi darzą swoich bliskich. Przytoczyła kilka historii, które wydarzyły się w naszym mieście. Apelowała aby rozmawiać ze swoimi znajomymi, sąsiadami i bliskimi. Ich również musimy ostrzec przed pochopnym oddawaniem swoich pieniędzy i przypomnieć jak zachować się kiedy ktoś obcy puka do naszych drzwi lub dzwoni.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

  • spotkanie z seniorami
  • spotkanie z seniorami
  • spotkanie z seniorami
Ładowanie odtwarzacza...